“Волинь”: анатомія ненависті

фільм

Минулого року вийшов у світ неоднозначний та навіть в певній мірі скандальний фільм “Волинь”. Бачення польськими кінематографами історії україно-польських відносин середини ХХ століття, на тлі яких розгортається сюжетна лінія стрічки, були гостро сприйняті в Україні, адже вони доволі однобоко описують проблему етнічного питання часів Другої світової війни. Разом з тим, величезний масив критики, адресований цьому фільму базувався на типово радянському принципі – “Пастернака не читав, але засуджую”, що є не дивним, оскільки показ “Волині” в Україні був обмежений.

Днями у галереї відомого тернопільського ресторану “Бункермуз” на прохання шанувальників кіно відбувся показ “Волині”, який відвідала і люб’язно поділилася з читачами Місцевого часу своїми враженнями заслужений журналіст України Галина Садовська.

“Ось і подивилася скандальний польський фільм “Волинь”. Польською мовою, хоч і української у ньому теж досить. На прохання шанувальників кіно її демонстрували на черговому понеділковому показі історичного кіно в галереї “Бункермуз”. Перша думка: колись польські кінематографісти знімали “Анатомію кохання”, тепер же опустились до “анатомії ненависті”. Такої відвертої зневаги до українців, приписування їм середньовічної жорстокості ще не доводилося бачити. І нам пропонують прийняти це за істину, посипати голову попелом і каятись, каятись… Сусідня країна, яку ми роками із вдячністю називали адвокатом України в європейському світі, раптом в особі свого кінематографа стала для українців немилосердним прокурором… І вже не має значення, що у тому “прокурорському поданні” правда, а що вигадка: висновок зроблено, акценти розставлено і Україна мусить їх прийняти”, – зауважує Галина Дмитрівна.

Автори “Волині” назвали свій фільм історичним, але таким він є лише з огляду на те, що Волинська трагедія (у польській інтерпретації — “волинська різанина”) справді була влітку 1943 року. Причому, злочинні дії були з обох боків. Про це говорять історики та очевидці, що пережили Волинську трагедію. Палали поселення не лише польських колоністів, а й українські села, гинули не тільки тисячі поляків, а й тисячі українців. І жорстокість Армії Крайової, “хлопських батальйонів” та інших польських військових формувань ніскільки не поступалася жорстокості “бандерівців-сокирників”. Але про це у фільмі ні найменшої згадки. За польською версією Волинської трагедії, усе зло йшло тільки від бандерівців. Це вони ні з того ні з сього вчинили кривавий геноцид проти невинних поляків. І це вже, до речі, визнано на державному рівні польським сеймом.

Починається фільм показом весілля українського хлопця з польською дівчиною. Звучать українські пісні, домінує українська мова. Камера буквально милується цією ідилією: усі всіх люблять, перезакохуються, переженюються. А що десь по закутках за чаркою українці щось говорять про знущання поляків, про вільну Україну, то це так, між іншим, тому й не сприймається серйозно: чого не скажеш напідпитку? У цій ідилії теж більше надуманого, ніж правдивого. Адже не так усе було добре між поляками та українцями у міжвоєнний період, як показано у фільмі. Бо хіба не було Берези Картузької, в якій поляки “перевиховували” українців на “правильних” громадян Речі Посполитої? Через ту єзуїтську тюрму пройшов, до речі, і Степан Бандера. Хіба не було пацифікації, під час якої жандарми уже нагайками та арештами вибивали з українців національний дух? Хіба не було заборони на професії для українців, уникнути якої можна було лише прийнявши католицизм та ополячитись? Хіба не насаджувались польські колоністи на українські землі тоді, коли тої землі і українцям не вистачало? Хіба не переслідувала і жорстко не нормувала польська влада діяльність українських патріотичних організацій? Хіба не пере–творювали українські школи у відвертий розсадник полонізації? І що, за цих умов справді могла бути така ідилія у стосунках між поляками та українцями, яка показана у “Волині”?

На рівні сіл відкритої ворожнечі між українцями та поляками, може, й не було. Але напруженість і недовіра усе ж існували. Адже окупаційна влада, закручуючи пружину насилля та ополячення корінних мешканців Волині та Східної Галичини, закономірно накликала на себе спротив, бо намагалась упокорити ці українські території та перетворити їх на частину Речі Посполитої. І міжетнічні шлюби також були. Проте не тільки радість закоханим приносили вони, а й смуток. Бо спонукали одного з молодят до віровідступництва. Якщо поляк брав за дружину українку, вона мала зректися православ’я і стати католичкою (таке було й у моїй родині), лише тоді церква давала їм шлюб. Якщо ж українець одружувався з полькою, їй на тій же Волині треба було перейти у чоловікову віру. (Хоча у фільмі за такої ситуації молодят вінчали у костьолі.) Нерідко батьки зрікалися дітей за таке віровідступництво.

Тож усе оте взаємне замилування у фільмі надумане, бо не відповідає правді історії та не дає відповіді, що ж спровокувало Волинську трагедію, якщо все було так мирно, гарно і безхмарно між поляками та українцями. А перехід до різанини падає на голови глядачів важким громом. Натуралістичні епізоди звірств бандерівців шокують: вони не просто вбивають поляків, а відрізають їм голови, відрубують руки, розпорюють животи, прив’язують їх до коней і розганяють тварин у різні боки, а ті розривають людину. Жахливий епізод, коли маленького поляка обв’язують сніпком соломи і підпалюють: дитина кричить від болю, а її кривдники регочуть. Після виходу “Волині” на польські екрани тамтешні історики зазначали: такого факту спалення дитини не зафіксовано в жодному із тисяч спогадів очевидців Волинської трагедії, але у фільмі він з’явився, бо треба ж було довести жорстокість і цинізм українських націоналістів до апогею: вони, мовляв, були лютішими за звірів. У фільмі є і епізод, коли головна героїня Зося, втікаючи із сином від розправи, лежить знесилена у лісі, а дитина грається неподалік. Раптом із хащів виходить вовк і не чіпає дитини, а біжить геть. Мораль зрозуміла: “різуни-бандерівці” страшніші за вовків. Не зафіксувала історія і посвяти сокир, вил та кос в українській церкві (чи то православній, чи греко-католицькій) — і про це теж писала польська преса. Але в “історичному” фільмі цей неісторичний епізод чомусь з’явився.

Найгірше, що творці “Волині” не залишають трагічні події минулого в минулому, а проводять паралель із сьогоденням. Бандерівці у них ходять під синьо-жовтими прапорами, вигукують гасла, які звучать й у наші дні: “Слава Україні! — Героям слава!”, “Слава нації! — Смерть ворогам!” Прозорий натяк: нинішні українці такі ж, як і ті, що були в лихі воєнні роки. От і думаю: цей фільм уже залюбки демонструють у Росії: ось, мовляв, дивіться, хто нині при владі в Україні і яких бандитів там тепер ушановують. Який “наглядний матеріал” отримав наш споконвічний ворог, щоб і далі оббріхувати сусідній народ, який наважився врешті скинути ординське ярмо. Думаю, “Волинь” покажуть і в інших країнах, які не знають історії українсько-польських стосунків, трагічних їх сторінок. Яке враження складеться у них про наш народ, його справжні сутність і прагнення? Не інакше, як про варварів ХХ століття. І спробуй після того відбілитися, довести, що ми нормальні люди, не різуни і не бандити.

“Волинь” в Україні за погодженням із польською стороною вирішили поки що не показувати, щоб не збурювати емоції українців, не викликати якихось небажаних дій у відповідь. Але нинішня польська влада, на мій погляд, загралася у своєму прагненні перевиховати українців, нав’язати їм своє бачення історії і своє сприйняття минулих складних подій. Не мудро це, не логічно, антиісторично. Не Україна панувала над Польщею (як і над Росією), а навпаки. Не Україна зазіхала на польські землі (як і на російські), а Польща та Росія розчленовували Україну та гнобили її. Не Україна асимілювала поляків та росіян, а обидві метрополії свого часу полонізували та зросійщували український етнос, намагалися стерти його з лиця землі. А коли нарешті український народ скинув чужинське панування, захотів жити у своєму домі за своєю правдою, який гвалт зчинили колишні імперії! Хай уже Росія — їй ніхто не дивується. Але європейська Польща таки дивує. І фільм “Волинь” — то лише один із прикрих фактів. А вже після нього були заяви спочатку голови правлячої партії “Право і справедливість” Ярослава Качинського, а потім і нинішнього міністра закордонних справ Польщі Вітольда Ващиковського, що вони не впустять Україну до Європейського Союзу з Бандерою та УПА.

“Мабуть, ці пани цілком серйозно вважають себе кимось на зразок апостола Петра із ключами від раю. І суть, і форма цих погроз справили враження якоїсь дикої суміші дурості, шовіністичної пихатості та нахабства. Не знаю, як там у Польщі, але в цивілізованому світі так не поводяться. Ніхто не може диктувати українцям, як їм оцінювати власну історію”, — зазначає київський історик і журналіст Ігор Лосєв.

Думаю, на той час, коли Україна постукає у двері Євросоюзу, багато чого зміниться і в світі, і у Польщі. І не факт, що при владі залишатиметься “ПіС” і що саме він відчинятиме (чи не відчинятиме) нам європейські двері. Але поки що він послідовно веде свою антиукраїнську політику. Скажімо, надіється ще судити українців за “геноцид” поляків. Як повідомив після показу фільму історик Сергій Ткачов, у сусідній країні уже багато років збирають не просто спогади тих, хто пережив Волинську трагедію, а оформляють їх як покази свідків. Вони зможуть бути пред’явлені в суді без строку давності. А ще в сусідній країні у 2018-му, до сторіччя незалежності Польщі, мають намір поміняти паспорти. І на їх сторінках, як у наших малий герб, планують зобразити львівський «цвинтар орлят» та Гостру Браму у Вільнюсі. Те, що обидві пам’ятки розташовані не в Польщі, а на території інших суверенних держав, схоже, правлячу партію сусідньої держави не бентежить. А тим часом МЗС України уже вручив ноту протесту польському послу через намір його країни надрукувати на своїх паспортах зображення українського Львова. Такою ж реакцією ще раніше за нас відповіла Литва.

А тим часом фільм “Волинь” закінчується дуже промовисто: знесилену Зосю із сином вивозять у Польщу. Підвода повільно переїжджає довгий міст через Буг і викочується на грунтову дорогу уже польської землі. Довкола тиха природа, височінь неба: Зося вдома і їй уже нічого не загрожує. Отож напрошується висновок: не треба зазіхати на чужі землі й нав’язувати їм свої порядки, бо так і до біди недалеко. З історії треба робити правильні висновки, а не повторювати в сьогочассі старі помилки і робити нові. До добра це не доводить.

Loading...

Прокоментуй першим "“Волинь”: анатомія ненависті"

ЗАЛИШИТИ КОМЕНТАР

ваш е-mail не розголошуватиметься


*


ПОВІДОМИТИ НОВИНУ

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ САЙТОМ

Адміністрація сайту «Місцевий час» (http://m-chas.info), надає Вам доступ до використання означеного інформаційного ресурсу та його функціоналу на умовах, які є предметом цих Правил.

Обов’язковою умовою використання сайту «Місцевий час» (http://m-chas.info) є уважне ознайомлення з умовами Правил, які є публічною офертою у відповідності до ст. 641 Цивільного кодексу України та норм міжнародного права.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Дані Правила користування Сайтом (раніше та в подальшому – Правила) розроблені адміністрацією Сайту «Місцевий час» (раніше та в подальшому – Сайту) та визначають умови використання Сайту та його функціоналу, а також права та обов’язки його користувачів і адміністрації. Правила поширюються також на відносини, пов’язані з правами та інтересами третіх осіб, які не є користувачами Сайту, але чиї права та інтереси можуть бути порушені у результаті дій його користувачів.

2. Правила є юридично обов’язковою угодою між користувачем і адміністрацією Сайту, предметом якого є надання адміністрацією Сайту користувачеві права на використання Сайту і його функціоналу.

3. Користувач зобов’язаний повністю ознайомитися з цими Правилами відразу ж після відвідання Сайту та неухильно дотримуватися їх у подальшому. Використання користувачем функціоналу сайту означає повне та беззастережне прийняття ним цих Правил.

4. Використання користувачем Сайту його функціоналу без ознайомлення із Правилами та їх цілковитого прийняття – категорично заборонено.

5. Правила можуть бути змінені та/або доповнені адміністрацією Сайту в односторонньому порядку без будь-якого спеціального повідомлення. Користувач зобов’язаний розглянути ці Правила перед кожним використанням Сайту і продовжуючи використовувати Сайт, користувач погоджуєтесь на будь-які зміни.

6. Правила є відкритим та загальнодоступним документом. Адміністрація Сайту рекомендує користувачам регулярно перевіряти зміст Правил на предмет їх зміни та/або доповнення. Продовження використання Сайту користувачем після внесення у них змін і/або доповнень означає прийняття їх та згоду із змінами та/або доповненнями.

7. Під адміністрацією Сайту мається на увазі творчий колектив редакції Сайту, що володіє повнотою прав на Сайт в цілому і на використання його мережевої адреси (доменного імені) http://m-chas.info.

8. Користувачем Сайту є фізична особа, яка використовує функціонал Сайту відповідно до встановленого цими Правилами порядку, яка досягла віку, належного для акцепту даних Правил у відповідності до вимог законодавства України (раніше й в подальшому – користувач).

9. Звернення, пропозиції і претензії фізичних та юридичних осіб до адміністрації Сайту у зв’язку з чинними Правилами та всіма питаннями щодо функціонування Сайту, порушеннями прав та інтересів третіх осіб при його використанні, можуть бути спрямовані на електронну поштову скриньку редакції, або шляхом заповнення відповідної контактної форми.

10. Жодні положення чинних Правил не надають користувачеві право на використання фірмового найменування, товарних знаків, доменних імен та інших відмінних знаків Сайту. Право на використання фірмового найменування, товарних знаків, доменних імен та інших відмінних знаків Сайту може бути надано виключно за письмовою згодою адміністрації Сайту.

ОБОВ’ЯЗКИ КОРИСТУВАЧА САЙТУ

1. Користувач Сайту зобов’язаний суворо та неухильно дотримуватись положень законодавства України, цих Правил та додаткових спеціальних розпорядчих документів адміністрації Сайту.

2. У випадку сумніву щодо законності здійснення тих чи інших дій, у тому числі й розміщення інформації, утриматися від здійснення останніх.

3. Користувачу Сайту заборонено вводити інших користувачів та адміністрацію Сайту в оману щодо своєї особи, спотворювати відомості про себе, свій вік, або свої стосунки з іншими особами або організаціями.

4. Користувачу Сайту заборонено незаконно завантажувати, зберігати, публікувати, поширювати і надавати доступ або іншим чином використовувати інтелектуальну власність користувачів і третіх осіб.

5. Користувачу Сайту заборонено використовувати програмне забезпечення та здійснювати дії, спрямовані на порушення нормального функціонування Сайту.

6. Користувачу Сайту заборонено оприлюднювати та поширювати будь-яку інформацію, яка, на особисту думку адміністрації Сайту, є небажаною для розміщення на Сайті;

7. Користувач несе особисту відповідальність за будь-яку інформацію, яка з його на те волі розміщується на Сайті, або яку він повідомляє іншим користувачам, а також за будь-які взаємодії з іншими користувачами Сайту.

8. У разі незгоди користувача з цими Правилами або їх оновленнями він зобов’язаний негайно відмовитися від використання Сайту.

9. Користувачу Сайту заборонено завантажувати, зберігати, публікувати, поширювати і надавати доступ або іншим чином використовувати будь-яку інформацію, яка:

 • містить заклики до захоплення влади, насильницької зміни конституційного ладу або територіальної цілісності України;
 • пропогує війну, насильство та жорстокість;
 • розпалює расову, національну, релігійну ворожнечу;
 • містить пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхню символіку;
 • популяризує або містить пропаганду держави-агресора та її органів влади, представників органів влади держави-агресора та їхніх дій, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;
 • сприяє або може бути використана для вчинення терористичних актів та інших кримінально караних діянь, містить закликати до дій, що можуть спричинити порушення законодавства, завдають чи можуть завдати шкоди здоров’ю або життю людей та навколишньому природному середовищу, а також спонукають до нехтування засобами безпеки;;
 • містить матеріали порнографічного характеру:
 • допінгових речовин та/або методів для їх використання у спорті лікувальних сеансів, інших заходів з використанням гіпнозу та інших методів безконтактного, психічного або біоенергетичного впливу, діагностики або лікування, які не ґрунтуються на безпосередньому контакті лікаря з пацієнтом.
 • містить сцени нелюдського поводження з тваринами;
 • містить опис засобів і способів суїциду, будь-яке підбурювання до його здійснення;
 • має шахрайський характер;
 • є втручанням у особисте і сімейне життя особи, крім випадків передбачених чинним законодавством;
 • завдає шкоди честі, гідності й діловій репутації особи;
 • містить відомості, що становлять державну або іншу передбачену законодавством таємницю, зокрема відомості, що стосуються лікарської таємниці, грошових вкладів, прибутків від підприємницької діяльності, усиновлення (удочеріння), листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень, крім випадків передбачених чинним законодавством;
 • може призвести до вказання на особу неповнолітнього правопорушника без його на те згоди і згоди його законного представника;
 • містить лайку або образи стосовно авторів публікацій, адміністрації Сайту та його користувачів.
 • є недобросовісною рекламою, що внаслідок неточності, недостовірності, двозначності, перебільшення, умовчання, порушення вимог щодо часу, місця і способу розповсюдження, вводить або може ввести в оману споживачів реклами, завдати шкоди особам та державі;
 • є рекламою товарів, які підлягають обов’язковій сертифікації або виробництву чи реалізація яких вимагає наявності спеціального дозволу, ліцензії, у разі відсутності відповідного сертифіката, ліцензії.
 • відтворює частково або повністю тексти літературних творів Франсуа Рабе та/або Льва Толстого.
 • є рекламою лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, не дозволених до застосування в Україні спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров’я;
 • є рекламою лікарських засобів, які розповсюджуються та вживаються лише за приписом (рецептом) лікаря, медичної техніки і методів профілактики, діагностики, лікування та реабілітації, застосування яких потребує спеціальних знань і підготовки;
 • є рекламою допінгових речовин та/або методів для їх використання у спорті лікувальних сеансів, інших заходів з використанням гіпнозу та інших методів безконтактного, психічного або біоенергетичного впливу, діагностики або лікування, які не ґрунтуються на безпосередньому контакті лікаря з пацієнтом.

ПРАВА КОРИСТУВАЧА САЙТУ

1. Користувач може в будь-який час ти   мчасово призупинити або повністю припинити використання Сайту.

2. Користувач Сайту має право користуватися функціоналом Сайту та його контентом у порядку передбаченому цими Правилами, законами України та ратифікованими Верховною Радою України міжнародними договорами.

КОНТЕНТ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ ПРАВА

1. Матеріали, опубліковані на Сайті, призначені виключно для особистого некомерційного використання. Всі матеріали, розміщені на Сайті (включаючи, але не обмежуючись: новини, фотографії, зображення, ілюстрації, аудіо-та відео кліпи, елементи дизайну, звуки,  інші об’єкти і їх добірки, надалі – контент) захищені авторським правом і знаходяться у володінні або під контролем адміністрації Сайту або сторони, яка є постачальником контенту. 

2. Крім випадків, встановлених цими Правилами, а також чинним законодавством України, контент не може бути скопійований (відтворений), перероблений, поширений, відображений у фреймі, опублікований, переданий, проданий або іншим способом використаний цілком або по частинах без попереднього дозволу правовласника, крім випадків, коли правовласник явним чином виразив свою згоду на вільне використання контенту.

3. Зміст Сайту захищений авторським правом відповідно до законодавства України та міжнародного авторського права.

4. Користувачі надають адміністрації Сайту на безумовній основі безстрокову, невиключну, по всьому світу, роялті-фрі ліцензію на розміщені користувачами матеріали та контент, включаючи необмежене право адміністрації Сайту або будь-якої третьої сторони, що дозволяє використовувати, копіювати, передавати, публікувати, поширювати, створювати похідні роботи, змінювати і адаптувати індекс, кеш, теги, кодувати, (включаючи без обмеження права на адаптацію до потокового завантаження, передачі, мобільного, цифрового сканування або інших технології) цю інформацію в будь-якій формі, в тому числі будь-яку інформацію, розміщену на Сайті користувачами особисто або з їх на те волі.

5. Сайт містить (або може містити) посилання на інші сайти в мережі Інтернет (сайти третіх осіб) так само, як і статті, фотографії, ілюстрації, графічні зображення, музику, звуки, відео, інформацію, додатки, програми і інший контент, що належить або надходить від третіх осіб (контент третіх осіб), який є результатом їх інтелектуальної діяльності і охороняються відповідно до чинного законодавства України.

6. Зазначені треті особи та їх контент не перевіряються адміністрацією на відповідність тим або іншим вимогам (достовірності, повноти, сумлінності і т.п.). Адміністрація Сайту не несе відповідальність за будь-яку інформацію, розміщену на сайтах третіх осіб, до яких користувач отримує доступ через Сайт або через контент третіх осіб, включаючи, в тому числі, будь-які думки або твердження, виражені на сайтах третіх осіб або в їхньому контенті.

7. Посилання на будь-який сайт, продукт, послугу, будь-яку інформацію комерційного або некомерційного характеру, розміщену на Сайті, не є схваленням або рекомендацією даних продуктів (послуг) чи дій з боку адміністрації Сайту.

8. Якщо користувач вирішив покинути Сайт і перейти до сайтів третіх осіб, він робить це на свій ризик і з цього моменту дані Правила більше не поширюються на нього. У своїх подальших діях користувачеві необхідно керуватися і застосованими нормами та правила тих осіб, чий контент він збирається використовувати.

9. Адміністрація Сайту не гарантує і не підтверджує точності або надійності будь-яких порад, думок, заяв чи іншої завантаженої або розповсюдження інформації на Сайті. Користувач визнає та усвідомлює, що він самостійно оцінює зазначену інформацію та сприймає означені думки, поради, заяви, меморандуми або іншу інформацію на свій страх і ризик. Матеріали сайту поширюються «як є», без будь –яких гарантій включаючи гарантіїна право власності або придатності для конкретних цілей.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

1. Користувачі несуть відповідальність за власні дії у зв’язку зі створенням і розміщенням інформації на Сайті відповідно до чинного законодавства України. Порушення цих Правил та чинного законодавства України тягне за собою цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.

2. Адміністрація Сайту надає технічну можливість його використання користувачами і не контролює і не несе відповідальності за дії або бездіяльність будь-яких осіб щодо використання Сайту та його контенту.

3. Адміністрація Сайту не несе відповідальності за порушення користувачем цих Правил і залишає за собою право на свій власний розсуд, а також при отриманні інформації від інших користувачів або третіх осіб про порушення користувачем цих Правил, змінювати (модерувати) або видаляти будь-яку опубліковану користувачем інформацію, яка порушує заборони, встановлені цими Правилами, призупиняти, обмежувати або припиняти доступ Користувача доСайту , в будь-який час з будь-якої причини або без пояснення причин, з попереднім повідомленням або без такого. Адміністрація Сайту реалізує описані вище заходи відповідно до чинного законодавства і не несе відповідальності за можливі негативні наслідки таких заходів для користувача або третіх осіб.

4. Використовуючи Сайт, користувач погоджується з тим, що завантажуючи з Сайту або з його допомогою будь-які матеріали на свій власний ризик, він несе особисту відповідальність за можливі наслідки використання зазначених матеріалів, в тому числі за збитки, які це може заподіяти комп’ютеру користувача або третім особам, за втрату даних або будь-яку іншу шкоду.

5. Ні за яких обставин адміністрація Сайту або її представники не несуть відповідальність перед користувачем або перед будь-якими третіми особами за будь-які непрямі, випадкові, ненавмисні збитки, включаючи упущену вигоду або втрачені дані, шкоду честі, гідність чи ділову репутацію, викликану у зв’язку з використанням сайту, зміст сайту або інших матеріалів, до якого ви або інші особи отримали доступ за допомогою сайту, навіть якщо адміністрація сайту попереджала або вказувала на можливість такої шкоди.

ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Чинні Правила є угодою між користувачем і адміністрацією Сайту щодо порядку використання Сайту і його функціоналу і замінюють собою всі попередні угоди між користувачем і адміністрацією.

2. Питання, не врегульовані Правилами, підлягають вирішенню у відповідно до вимог чинного законодавства України.

3. Правила набувають чинності для Користувача з моментувикористання ним функціоналу Сайту і діють протягом невизначеного терміну.

4. Незнання Правил не звільняє користувача Сайту від необхідності їх дотримання. Розміщення будь-якого повідомлення на Сйті автоматично засвідчує згоду Користувача з цими Правилами і необхідністю їх суворого дотримання.

5. Якщо з якихось причин одне або декілька положень цих Правил будуть визнані недійсними або не матимуть юридичної сили, це не впливає на чинність решти положень.

 

×